Hur överlever man när ett barn dör?
Judith Guest, född 1936, debuterade med denna roman 1976. Cal, Beth och deras söner Buck och Con var en helt vanlig familj. Innan olyckan. Innan katastrofen.
När Con och Buck är ute och seglar överraskas de av en storm. Buck drunknar, men Con överlever. Con är övertygad om att hans mamma hellre hade sett att han dog och önskar att det var Buck som överlevde istället. Efter ett självmordsförsök hamnar han på mentalsjukhus. När vi kommer in i boken så har han återvänt hem och familjen försöker återgå till ett vanligt liv. Men hur gör man det när ingenting är som förr?
Om sorg och hur olika vi hanterar sorg. Karaktärerna och deras relationer är fint gestaltade. En tragisk, men också hoppfull bok. Även om livet har förändrats så finns det ändå en väg framåt.
Boken filmatiserades 1980 av Robert Redford och vann flera Oscars.